Indie News Pop Punk Rock 

Riot Fest Announce Schedules & Set Times

Facebooktwittertumblrby feather

RiotFest-generalheaderRiot Fest has revealed their 2014 schedule of final set times for Chicago, Denver and Toronto.

The National, Taking Back Sunday and Weezer–along with many, many others–will be at the festival.

Check out the full schedule below after the jump, and find out when/where your favorite bands are playing.

You can purchase tickets for the fest here.

And be sure to purchase a CD from your favorite bands to help get yourself pumped in the meantime!

TORONTO

Doors at 11:00 a.m. / / Curfew at 11:00 p.m.

Saturday September 6

Riot Stage

9:00-10:45 p.m.: The Cure
7:00-8:00 p.m.: DFA
5:15-6:00 p.m.: Paul Weller
3:45-4:30 p.m.: Alkaline Trio
2:20-3:00 p.m.: New Found Glory
1:10-1:50 p.m.: Rubblebucket
12:10-12:40 p.m.: Bad Suns

Roots Stage

8:00-9:00 p.m.: The Flaming Lips
6:00-7:00 p.m.: Brand New
4:30-5:15 p.m.: AWOLNATION
3:00-3:45 p.m.: The Afghan Whigs
1:50-2:20 p.m.: Circa Survive
12:40-1:10 p.m.: The Mounties
11:40-12:10 p.m.: Laura Stevenson

Rock Stage

8:00-9:00 p.m.: Billy Talent
6:30-7:30 p.m.: Rise Against
5:15-6:00 p.m.: Bring Me the Horizon
4:00-4:45 p.m.: Taking Back Sunday
2:45-3:30 p.m.: Manchester Orchestra
1:30-2:15 p.m.: Glassjaw
12:30-1:00 p.m.: Title Fight

Rebel Stage

6:00-6:30 p.m.: Pentimento
5:00-5:30 p.m.: Broncho
3:00-3:30 p.m.: Citizen
2:00-2:30 p.m.: The Beaches
1:00-1:30 p.m.: Somos

Doors at 11:00 a.m. / / Curfew at 11:00 p.m.

Sunday September 7

Riot Stage

9:40-10:55 p.m.: City and Colour

7:40-8:40 p.m.: The National
5:50-6:40 p.m.: Social Distortion
4:15-5:00 p.m.: The Head and the Heart
2:55-3:35 p.m.: Bob Mould
1:30-2:10 p.m.: Nostalghia
12:30-1:00 p.m.: Almighty Trigger Happy

Roots Stage

8:40-9:40 p.m.: Metric
6:40-7:40 p.m.: Death Cab for Cutie
5:00-5:50 p.m.: Dropkick Murphys
3:35-4:15 p.m.: The New Pornographers
2:10-2:55 p.m.: Lucero
1:00-1:30 p.m.: Lemuria

Rock Stage

7:15-8:30 p.m.: The Buzzcocks
5:55-6:35 p.m.: Stars
4:40-5:25 p.m.: Tokyo Police Club
3:25-4:10 p.m.: Die Antwoord
2:15-2:55 p.m.: Clutch
1:15-1:45 p.m.: Pup
12:15-12:45 p.m.: The Bots

Rebel Stage

6:00-6:30 p.m.: Dead Tired
5:00-5:30 p.m.: Radkey
4:00-4:30 p.m.: The Hoteliers
3:00-3:30 p.m.: Say Yes
2:00-2:30 p.m.: Seaway
1:00-1:30 p.m.: Restorations
12:00-12:30 p.m.: Wounds

CHICAGO
Friday, September 12

Riot Stage
3-3:30 PM: Black Joe Lewis & the Honeybears
4-4:45 PM: Circa Survive
5:15-6 PM: Failure
7-7:45 PM: Gogol Bordello
8:45-10 PM: Jane’s Addiction

Roots Stage
3:30-4 PM: Title Fight
4:45-5:15 PM: Stiff Little Fingers
6-7 PM: NOFX
7:45-8:45 PM: The Offspring

Rock Stage
4-4:40 PM: All
5-5:45 PM: Senses Fail
7:30-8:15 PM: Murder City Devils
9-10 PM: Rise Against

Riot Fest Speaks Stage
5:45-7 PM: Pussy Riot panel

Rebel Stage
4:15-5 PM: Gwar
5:30-6:15 PM: Clutch
7-7:45: Mastodon
8:45-9:45 PM: Slayer

Rise Stage
3:45-4:15 PM: Ur Lineup Sux, Bro
5-5:30 PM: Emarosa
6:15-7 PM: We Came as Romans
7:45-8:45 PM: Of Mice & Men

Rev Stage
3-3:30 PM: Somos
4-4:30 PM: Plague Vendor
5-5:30 PM: Hotelier
6-6:30 PM: From Indian Lakes
7-7:30 PM: Pianos Become the Teeth
8-8:30 PM: Pity Sex

The Radicals
3:30-4 PM: Vamos!
4:30-5 PM: Baby Baby
5:30-6 PM: Wounds
6:30-7 PM: Radkey
7:30-8 PM: Red City Radio

Saturday, September 13

Riot Stage
12:05-12:35 PM: Pizza Underground
1:05-1:50 PM: Orwells
2:30-3:15 PM: Dandy Warhols
4-4:45 PM: Die Antwoord
5:30-6:15 PM: Paul Weller
7:15-8 PM: Metric
9-10 PM: The National

Roots Stage
12:35-1:05 PM: Wavves
1:55-2:40 PM: Tokyo Police Club
3:15-4 PM: City & Colour
4:45-5:30 PM: Afghan Whigs
6:15-7:15 PM: Wu-Tang Clan
8-9 PM: Flaming Lips

Rock Stage
12-12:30 PM: Frank Iero
1-1:45 PM: RX Bandits
2:15-3 PM: Streetlight Manifesto
3:30-4:15 PM: Saosin with Anthony Green
4:45-5:30 PM: Say Anything
6-6:45 PM: Dashboard Confessional
7:15-8:15 PM: The Used
8:45-9:45 PM: Taking Back Sunday

Rebel Stage
1:10 PM-1:40 PM: Samiam
2:20-2:50 PM: Buzzcocks
3:45-4:25 PM: Face to Face
5:10-5:55 PM: Me First & the Gimme Gimmes
6:55-7:55 PM: Cock Sparrer
8:55-9:55 PM: Samhain

Rise Stage
7:55-8:55 PM: Descendents
5:55-6:55 PM: Get Up Kids
4:25-5:10 PM: Mighty Mighty Bosstones
2:50-3:55 PM: Television
1:40-2:20 PM: 7 Seconds
12:25-1:10 PM: Anti-Flag

Rev Stage
12-12:30 PM: Picturebooks
1-1:30 PM: Rose’s Pawn Shop
2-2:30 PM: The Bots
3-3:30 PM: The World Is a Beautiful Place & I Am No Longer Afraid to Die
4-4:30 PM: Jessica Hernandez & the Deltas
5-5:30 PM: Lemuria
6-6:30 PM: Nostalghia
7-7:30 PM: Skaters
8-8:30 PM: Citizen

The Radicals
11:45-12:15 PM: Buffalo Rodeo
12:45-1:15 PM: Dan Wade
1:45-2:15 PM: Ex Friends
2:45-3:15 PM: Broncho
3:45-4:15 PM: American Scene
4:45-5:15 PM: Restorations
5:45-6:15 PM: Crombies
6:45-7:15 PM: Unlikely Candidates

Sunday, September 14

Riot Stage
1:45-2:15 PM: Kurt Vile & the Violators
2:55-3:35 PM: Superchunk
4:30-5:15 PM: Tegan and Sara
6-6:45 PM: Patti Smith
7:45-10 PM: The Cure

Roots Stage
11:45-12:30 PM: Menzingers
1-1:45 PM: Bouncing Souls
2:15-2:55 PM: Billy Bragg
3:35-4:30 PM: Naked Raygun
5:15-6 PM: Dropkick Murphys
6:45-7:45 PM: Social Distortion

Rock Stage
1:15-1:45 PM: Only Crime
2:15-3 PM: Silverstein
3:30-4:15 PM: La Dispute
4:45-5:30 PM: Mineral
6-6:45 PM: Blue Meanies
7:15-8:15 PM: New Found Glory
8:45-9:45 PM: Bring Me the Horizon

Rebel Stage
1:10-1:40 PM: Front Bottoms
2:10-3 PM: The Hold Steady
3:45-4:25 PM: Motion City Soundtrack
5:05-5:55 PM: Hot Snakes
6:40-7:40 PM: Cheap Trick
8:40-9:55 PM: Weezer

Rise Stage
12:40-1:10 PM: Laura Stevenson
1:40-2:10 PM: Whigs
3-3:45 PM: Andrew W.K.
4:20-5:05 PM: Lucero
5:55-6:40 PM: Mudhoney
7:40-8:40 PM: Primus

Rev Stage
12-12:30 PM: Chumped
1-1:30 PM: Survay Says!
2-2:30 PM: Pup
3-3:30 PM: Tiny Moving Parts
4-4:30 PM: Cerebral Ballzy
5-5:30 PM: Dads
6-6:30 PM: Modern Baseball
7-7:30 PM: I Am the Avalanche

The Radicals
11:30-12 PM: Grizzled Mighty
12:30-1 PM: Mutts
1:30-2 PM: Team Spirit
2:30-3 PM: Netherfriends
3:30-4 PM: Lucki Ecks
4:30-5 PM: ShowYouSuck
5:30-6 PM: My Gold Mask
6:30-7 PM: In the Valley Below
7:30-8 PM: Archie Powell & the Exports

DENVER
Friday, September 19 – Doors at 2:30 p.m. // 12:00 a.m. End Time

May Farms Stage (Riot)
10:45 – 12:00 a.m.: Weezer
8:30 – 9:30 p.m.: The Flaming Lips
7:00 – 7:45 p.m.: Die Antwoord
5:30 – 6:15 p.m.: Buzzcocks
4:30 – 5:00 p.m.: La Dispute

Byers General Store Stage (Roots)
9:30 – 10:45 p.m.: Primus
7:45 – 8:30 p.m.: Gogol Bordello
6:15 – 7:00 p.m.: Failure
5:00 – 5:30 p.m.: The Orwells

Byers Country Feed Stage (Rock)
9:30 – 10:30 p.m.: Slayer
8:00 – 9:00 p.m.: NOFX
6:45 – 7:30 p.m.: New Found Glory
5:15 – 6:15 p.m.: ALL
4:00 – 4:45 p.m.: Mineral Rev Stage
10:30 – 11:00 p.m: Big Freedia
9:00 – 9:30 p.m.: Nostalghia
7:30 – 8:00 p.m.: Skaters
6:15 – 6:45 p.m.: My Body Sings Electric
4:45 – 5:15 p.m.: Tiny Moving Parts

Saturday, September 20 – Doors at Noon // 12:00 a.m. End Time

May Farms Stage
9:30– 12:00 a.m.: The Cure
7:45 – 8:30 p.m.: City and Colour
6:00 – 6:45 p.m.: Hot Snakes
4:30 – 5:15 p.m.: Lucero
3:05 – 3:45 p.m.: Dum Dum Girls
1:50 – 2:20 p.m.: The Bots

Byers General Store Stage
8:30 – 9:30 p.m.: Social Distortion
6:45 – 7:45 p.m.: Descendents
5:15 – 6:00 p.m.: Face to Face
3:45 – 4:30 p.m.: Clutch
2:20 – 3:05 p.m.: Strung Out
1:20– 1:50 p.m.: Larry and His Flask

Byers Country Feed Stage
10:00 – 11:00 p.m.: A Day To Remember
8:30 – 9:30 p.m.: Bring Me The Horizon
7:15 – 8:00 p.m.: The Used
6:00 – 6:45 p.m.: Taking Back Sunday
4:45 – 5:30 p.m.: Glassjaw
3:30 – 4:15 p.m.: We Came As Romans
2:15 – 3:00 p.m.: Frnkiero and the Cellabration
1:15 -­‐1:45 p.m.: Pianos Become The Teeth

Rev Stage
9:30 – 10:00 p.m: I Am The Avalanche
8:00 – 8:30 p.m.: Plague Vendor
6:45 – 7:15 p.m.: Red City Radio
5:30 – 6:00 p.m.: Dads
4:15 – 4:45 p.m.: Baby Baby
3:00 – 3:30 p.m.: The Picturebooks
1:45 – 2:15 p.m.: All Out Helter
12:45 – 1:15 p.m.: Wiredogs

Sunday, September 21 – Doors at Noon // 11:00 p.m. End Time

May Farms Stage
9:45 – 11:00 p.m.: The National
7:45 – 8:45 p.m.: TV on the Radio
6:00 – 6:45 p.m.: Manchester Orchestra
4:15 – 5:15 p.m.: Violent Femmes
2:45 – 3:30 p.m.: Bob Mould
1:30 – 2:00 p.m.: Brick and Mortar

Byers General Store Stage
8:45 – 9:45 p.m.: Rise Against
6:45 – 7:45 p.m.: Dropkick Murphys
5:15– 6:00 p.m.: Me First and the Gimme Gimmes
3:30 – 4:15 p.m.: Bouncing Souls
2:00 – 2:45 p.m.: The Menzingers
1:00 – 1:30 p.m.: In the Valley Below

Byers Country Feed Stage
10:00 – 11:00 p.m.: Wu-­‐Tang Clan
7:45 – 8:45 p.m.: Sublime w/ Rome
6:30 – 7:15 p.m.: The Expendables
5:15 – 6:00 p.m.: 3oh3!
4:00 – 4:45 p.m.: Touche Amore
2:45 – 3:30 p.m: Passafire
1:45 – 2:15 p.m.: The Epilogues
12:45 – 1:15 p.m.: The Dendrites

Rev Stage
7:15 – 7:45 p.m.: Wounds
6:00 – 6:30 p.m.: Cerebral Ballzy
4:45 – 5:15 p.m. Radkey
3:30 – 4:00 p.m.: The Unlikely Candidates
2:15– 2:45 p.m.: Sole and DJ Pain1
1:15 – 1:45 p.m.: In The Whale

Please follow and like us:
Facebooktwitterrssyoutubetumblrinstagramby feather
The following two tabs change content below.

Maggie Masse

Related posts

Leave a Comment

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial